Arama
18.08.2021
Mobil Uygulama Nasıl Tasarlanır

Son zamanlarda oldukça fazla kendinden bahsettiren bir alan olan mobil uygulama geliştirme yazılım ile ilgilenen herkesin ilgi odağı oldu.  Peki bir mobil uygulama geliştirmek için neleri bilmek gerekiyor. İşte bu yazımızda bunların hepsine değiniyoruz.  

 

Öncelik yapacağımız mobil uygulamayı yayınlayacağımız platformu belirlememiz gerekiyor.

Uygulamamızı Google Play'de mi yoksa App Store'da mi yayınlayacağız ? Platformu belirledikten sonra fikir aşamasına geçebiliriz. Mobil uygulamamız kimlere hitap ediyor. Bu doğrultuda bir kaç fikir ortaya atıp örnek projelere de bakabiliriz. Fakat, unutmamalıyız ki örnek projeler her ne kadar fikir verici olsa da özgünlüğü azaltmaktadır. Mobil uygulamada kitlenize uygun oyun yapmalı ve oyununuz özgün olmalıdır. Kullanıcı tarafından ilgi görmesi için bu çok önemlidir.  

Oluşturduğumuz fikir doğrultusunda ilk aşama grafik, ses ve efektler.

Uygulamanızı aklınızda tasarladıktan her şeyi oluşturduktan sonra ki aşama projenizde kullanacağınız grafik, ses ve efektlerdir. Bir uygulama ya da oyunun en önemli başrolleri bunlardır. Grafik, ses ve efektler hedef kitlenizin dikkatini çekmezse uygulamanıza olan ilgi azalır. Hedef kitlenize uygun seviye de dikkat çekici ve özgün grafik, ses ve efektler kullanmalısınız. Bu aşamayı da geçtikten sonra kodlama kısmına geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Uygulama veya oyunu kodlayacağınız platformu seçtikten sonra kodlama aşamasına geçebiliriz.

Öncelikle kodlama kısmında aynı işlemi yapmak için pek çok farklı yol olduğu için aklınızda ilk olarak bunları oluşturmanız gerekiyor. Projede kullanacağınız programlama dili ile en kısa yoldan bunu nasıl sağlayacağınızı düşünün. Kodlama aşaması projenin en önemli aşaması olduğu için en uzun vakit harcanan kısım da burasıdır. Kodlamalar ile oyun mantığını oluştururken en vasat kullanıcıya göre mantık oluşturulmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı uygulamanın kullanılabilirlik açısından başarısız bulursa bu kullanıcı kaybına sebep olacaktır. Kullanıcıların kolaylıkla anlayacabileceği ve uygulayabileceği tarzda işlemler uygulamanın kullanılabilirliliğini arttır ve kullanıcı memnuniyeti de artar. Kodlama aşamasında fikir değişiklikleri her zaman olacaktır. Bu fikir değişikliliğini mutlaka kontrol ederek uygulamanız projenin hangi aşamasında yapılıyorsa önceki aşamaları etkileyip etkilemediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Kodlama aşaması sona erdikten sonra projenizin test aşamasına geçmelisiniz.

Bir proje tamamlandıktan sonra mutlaka kontrol amaçlı tesler yapılmalıdır.

Bir mobil uygulama tasarım ve kodlama kısımlarını tamamlandıktan sonra mutlaka kontrol testlerine geçilmelidir. Kontrol testlerinin amacı tamamlanan projenin eksiklerini bulup bunları iyileştirmektir. Test edilmeyen bir proje kullanıcı tarafından farkedilen hatalar ile memnuniyetsizlik ortaya çıkarır ve bu da kullanıcı kaybına sebep olur. Uygulamanızda kullandığını reklamlar. Uygulamanızda reklam kullanacaksanız bu reklamların mantıklı alanlarda ve belirli sıklıklarla yayınlanması gerekmektedir. Özellikle uygulamanızda 3 tıklamadan 2'sinde reklam çıkıyorsa bu kullanıcı tarafından olumsuz karşılanır. Ayrıca reklamların uygulama aşamalarını böldüğü de göz önüne alınırsa bu da kullanıcı kaybına sebep olacaktır.