Arama
19.08.2021
Unity İle Oyun Nasıl Yapılır ?

Unity günümüzde oldukça popüler olan, bizlere 2D veya 3D oyunlar yapmamıza olanak sağlayan oldukça kapsamlı ve gelişmiş bir oyun motorudur. Peki Unity oyun yapma için neler bilmeliyiz? Hangi adımları takip etmeliyiz? Tüm bunları sırasıyla anlattık.

Unity Oyun Yapma – Adım Adım

  • Neler Bilmeliyiz?
  • Proje Dosyasını Hazırlama
  • Oyun Mekaniklerini Hazırlama
  • Arayüz Tasarlama
  • Ses ve Müzik Ekleme

Unity oyun yapma programları arasında en popüler olan oyun motorlarından biridir. Unity hem 2D oyun yapma hemde 3D oyun yapma için kullanılabilir.

Oyun geliştirme genel olarak bir ekip işi olsa da günümüzde bu işi yapmak isteyen ve tek başına bir yerlerden başlayan birçok kişi mevcut. Eğer bir ekip ile geliştirme yapıyorsanız orada size verilen görevi yaparsanız ancak tek başınıza oyun geliştirme ile ilgileniyorsanız bilmeniz gereken birçok konu olacaktır. Tüm gerekenleri adım adım inceleyelim.

 

 

 

 

Adım 1: Neler Bilmeliyiz

Unity ile oyun geliştirmek isteyenler için başlıca bilmeleri gereken özellikler ve programlama dilleri vardır. Eski sürümlerde Java ve C# kullanılsa da unity oyun motoru günümüzde ki güncel sürümlerinde C# kullanmaktadır. Unity ile oyun programlarken kullanacağımız dil de C# dilidir. C# dilini biliyorsanız ikinci aşama kullanacağımız oyun motorunun ara yüzüdür. Programın ara yüzüne olan hâkimiyetiniz projenizin yapım aşamasında hem kolaylık sağlayacak hem de zamandan tasarruf ettirecektir. Bu iki ana başlık dışında,   grafik, ses ve efektler hakkında da bilgi sahibi olursanız çok başarılı projeler ortaya çıkacaktır.

 

 

Adım 2: Proje Dosyası Hazırlama

Unity oyun motoru ile geliştirdiğimiz projeler de çeşitli kodlar, resimler, materyaller vb. içeriklerimiz olmaktadır. Bu doğrultuda yapmak istediğimiz proje doğrultusunda kullanacağımız tüm objeler proje dosyasına dahil edilmelidir. Bu aşamada Yapacağımız oyunun ne kadar kompakt bir yapıya sahip olacağı ile alakalı birden fazla asset a ihtiyaç duyabiliriz. Proje aşamasında bir karışıklılığa sebep olmaması açısından tüm assetlerimizi belli klasörlerin içerisinde barındırmalıyız. Örneğin birden fazla sahne kullanacaksak öncelikle asset kısmında sahne adında bir klasör oluşturup daha sonra içerine sahnelerimizi eklemeliyiz. Böylelikle projelerimiz de aradığımız asseti bulma konusunda başarılı olur ve zamandan tasarruf etmiş oluruz.

 

 

 

 

Adım 3: Oyun Mekaniklerini Hazırlama

Oyunu geliştirmeye başladığınızda öncelikle kullanacağınız karakteri, bu karakterin hareketlerini, kullanacağınız haritayı, oyununuz bunları içermeyen 2D bir oyun ise kullanacağınız sahneleri ve arka planları ve bunlar gibi mekanikleri hazırlamalısınız.

Daha sonra gerekli olan sahne tasarımlarını, çevre tasarımlarını, var ise yan karakterleri ve bunlar gibi ek özellikleri yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Adım 4: Arayüzü Tasarlama

Unity ile oyununuzu geliştirmeye başlarken yapacağınız arayüzü az çok belirlemiş olursunuz. Oyun mekanikleri ve sahneler tasarlandıktan sonra arayüzünüzü yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu adımda kullanacağınız butonlar, sahneler arası geçiş animasyonları ve tüm oyun sahnelerinin birbiri ile bağlantısı oluşturulur

 

 

 

Adım 5: Ses ve Müzik Ekleme

Bir oyunun olmazsa olmazlarından birisi de ses efektleri ve müziklerdir. Tıklanan butonların çıkaracağı ses efektleri, varsa karakterlerin ses efektleri ve arka planda çalacak olan müziği ekleme işlemleri bu adımda gerçekleştirilir. Özgün ve oyununuz ile uyumlu ses ve müzikler çoğu zaman kullanıcılardan olumlu dönüşler almanızı sağlar.

 

Bu aşamaları sağlıklı bir şekilde tamamlarsanız. Uygulamanızı hazır hale getirmiş olursunuz.