Arama
22.09.2021
Udemy'nin Kurucusu Eren Bali Kimdir ?

Udemy online eğitim platformunu hepimiz biliyoruz ancak bu başarının arkasındaki ismin bir Türk, Eren Bali olduğunun çok azımız farkındayız. Malatya’nın küçük bir köyünde başlayan bu çekingen dehanın yolculuğunun Silikon Vadisi’nde milyar dolarlık bir şirkete dönüşmesi ise filmlere konu olacak bir başarı hikayesi.

Ne internet ne de internete bağlanmak için kullanılacak bir cihaz artık lüks değil, insani bir ihtiyaç. Çünkü internette eğitim var, gelecek var, dünya var. Bu dünyada ise eğitim alanında öne çıkan bir platform olan Udemy dikkat çekiyor. Bir online eğitim platformu olan Udemy üzerinden dileyen herkes, dilediğini konuda yalnızca bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile hayal bile edemeyeceği uzmanlardan eğitim alabiliyor.

Udemy platformunun başarısının arkasında ise hepimizi gururlandıran bir Türk, Eren Bali var. Çekingen bir insan olduğunu söyleyen Bali’nin milyar dolarlık bir şirket haline gelen Udemy yolculuğu ise filmlere konu olacak cinsten bir hikaye. Tüm küçük girişimcilere ilham olan ve gerçekten sıfırdan bir şeyleri başarabileceğimizi gösteren Eren Bali ve onun Malatya’nın küçük bir köyünden başlayarak Silikon Vadisi’nde devam eden hikayesine yakından bakalım.

Eren Bali Kimdir ve Udemy Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Anne ve babası öğretmen olan Eren BALİ Malatya’da dünyaya geldi. İlkokulu küçük bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta okuduktan sonra Malatya Fen Lisesi’ni kazandı. Lisede girmiş olduğu Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında derece yaptığı için MİT ve Harvard gibi dünyaca ünlü üniversitelerden teklif aldı. Ancak üniversite tercihini, ODTÜ’de okuyan ablasının da etkisiyle ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden yana kullandı. Bilgisayar ve internetle ilk tanışması da ablası üniversiteye ilk gittiğinde eve almış olduğu bilgisayar sayesinde olmuştu. ODTÜ’deyken ortaokuldan arkadaşı Oktay ÇAĞLAR ile birlikte proje halindeki binaların 3 boyutlu maketini gösteren guncelbasin.com adlı internet sitesini kurdular. Bu fikir pek tutmasa da Udemy’e kadar uzanan girişimcilik macerasının ilk adımı atılmış oldu.

Sonrasında ise yurtdışından genç girişimcilere eğitim vermek için ODTÜ Teknokent’e gelen eğitmenlere reddedemeyecekleri bir teklif sundular. İki girişimci bu eğitimleri online ortama taşımayı ve eğitimlere geliştirdikleri uygulama üzerinden devam etmeyi teklif ettiler. Kabul gören teklif sonrasında geliştirilen uygulama ile iki girişimci online eğitim sektöründeki hedeflerine bir adım daha yaklaştılar. Ertesi sene ikili, her şeyi geride bırakıp Silikon Vadisi’ne hayallerindeki online eğitim platformunu yaratmak için gitmeye karar verdiler. Elbette süreç pek kolay olmadı. Çalışma izni alınmasından, beş parasız geçen günlere ve uykusuz kalınan gecelere kadar birçok zorluk ikilinin yakasını rahat bırakmadı.

Örneğin, Silikon Vadisi’nde hayallerindeki projeye rahatlıkla fon bulacaklarını düşünmüşlerdi ancak tam 6 ay boyunca 57 farklı yatırımcıdan red cevabı aldılar. Yatırımcılar sertifika alınamayan eğitimlerin tercih edilmeyeceğini düşünürken Eren Bali ise sertifika söz konusu olduğunda asıl hedefleri olan eğitim sürekliliğinin sağlanmasında sorun yaşayacaklarını düşünüyordu. Onlara göre bir defa sertifika alan öğrenci tekrar eğitim almakta isteksiz olacaktı.

Sonunda bu öngörülerine inanan Dave McClure isimli melek yatırımcı sayesinde 1 milyon dolar fon toplamayı başardılar ve böylece Udemy’nin filizlenip bugüne ulaşması için can suyunu vermiş oldular. Günümüzde Udemy, dünyadaki online eğitim sektörünün parmakla gösterilen girişimleri arasında yer alıyor.

Eren Bali için Udemy başarısının arkasındaki sır vazgeçmemek:

Udemy başarısı ile Forbes gibi önemli dergilere kapak olan, pek çok ödül alan ve eğitim dünyasının parmakla gösterilen insanı olan Eren Bali; Malatya’dan çıkıp Silikon Vadisi’ndeki milyar dolarlık ilk Türk şirketi olmasının arkasındaki sırrın vazgeçmemek olduğunu söylüyor. Basit bir öneri gibi görünse bile düşünelim, kaç kişi 58. yatırımcıyı bulana kadar kapı kapı dolaşmayı sürdürürdü?

Eren Bali’nin diğer bir sırrı ise insanları anlamış olmaktır. Beş sınıfın tek bir odada eğitim gördüğü okuldan sonra internet dünyasını görmek ve internetin o çocuklar için bir fırsat eşitliği yaratacağını öngörmek gerçek bir başarıdır. Bu öngörüye güvenen çekingen çocuğun her şeyi göze alarak daha önce gitmekten korktuğu ABD’ye gitmesi de alkışı hak ediyor.

Online eğitim platformu Udemy başarısının arkasındaki Türk olan Eren Bali ve onun ilham veren hikayesini anlattık. Bir fikir, biraz inat ve biraz da şansın yardımı ile başarı zor da olsa yakalanıyor ve geriye böyle ilham veren hikayeler bırakıyor.