Unity vs Unreal, Hangi Oyun Motorunu Kullanmalıyım ?
> Blog > Yazılım > Unity vs Unreal, Hangi Oyun Motorunu Kullanmalıyım ?
Arama
23.09.2021
Unity vs Unreal, Hangi Oyun Motorunu Kullanmalıyım ?

Unreal Engine ve Unity 3D, oyun dünyasının son dönemlerinde en çok kıyaslanan oyun motorları oldu. İnternetin ve teknik ekipmanların gelişimi sayesinde, piyasaya içerik çıkarmanın kolaylaştığı şu günlerde, geliştiriciler de bu sorunun cevabını arıyorlar.

Unreal Engine ve Avantajları:

Oyun motoru, 1998 yılında Epic MegaGames ve Digital Extremes tarafından geliştirildi. Unreal Tournament isimli birincil şahıs nişancı oyununa uygun olacak şekilde yapılan oyun motoru, daha sonradan farklı yeteneklere kavuştu. Şu an Epic Games‘te başkanlık yapan Tim Sweeney‘nin başrolde olduğu Unreal Engine, piyasadaki pek çok büyük bütçeli yapıma ev sahipliği yapmakta.

 

Kullanması Tamamen Ücretsiz:

Önemli firmalara destek sağlayan Unreal Engine, bireysel kullanımlarda da büyük kolaylıklara sahip. Oyun motorunun kullanımı, tamamen ücretsiz. Rakibi Unity 3D gibi lisans modellerini kullanmayan Unreal, eğer geliştiriciler yayınladıkları oyundan 1 milyon dolar kazanamazsa, herhangi bir pay kesmiyor. Ancak bu rakamı geçmeyi başaran stüdyolar kazançlarının yüzde 5‘ini Epic Games’e ödemek zorundalar.

Görsel Kodlama ile Oyun Geliştirmek Mümkün:

Oyun geliştirmek istiyorsunuz ancak günümüz yazılım dillerine hakim değil misiniz? Unreal Engine‘in bu konuda size bir çözüm önerisi var. Blueprint sistemini tanıtan Epic Games, görsel kodlama ile oyun geliştirmenin önünü açtı. Blokları birbirine birleştirme yöntemiyle çalışan bu özellik, yazılım dili konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılara göre.

 

Gelişmiş Teknik Yeterlilikler:

Unreal Engine oyun motorunun en büyük artısı kuşkusuz teknik kapasitesi diyebiliriz. Güçlü ve optimize yapımlar geliştirmenizi sağlayan sistem ile harikalar yaratabilirsiniz. RTX desteğine de sahip olan oyun motoru, AAA olarak derecelendirilen büyük yapımlara daha uygun. VR desteğine de sahip olan Unreal Engine, sinema dünyası ve mimarlık gibi alanlarda da kullanılmakta.

 

Epic Games Hediyeleri:

Oyunculara verdiği hediyeler ile adından söz ettiren Epic Games, benzer bir yapıyı Unreal Engine mağazasında gerçekleştiriyor. Şirket, her ay geliştiricilere 5 adet ücretli materyali bedavaya dağıtıyor. Oyun geliştirirken yardımcı olan bu materyaller, bireysel yapımcılara oldukça yardımcı oluyor.

 

Unity 3D ve Avantajları:

2005 yılında, David Helgason, Joachim Ante ve Nicholas Francis tarafından geliştirilen Unity 3D, oyun dünyasında ayrı bir yere sahip. Cuphead, Escape From Tarkov ve Superhot gibi popüler yapımlara ev sahipliği yapan sistem, özellikle geliştiriciler tarafından da oldukça tercih edilmekte.

Karışık Olmayan Arayüz:

Uzun zamandır piyasada olan Unity 3D, rakibi Unreal Engine platformuna göre daha kolay arayüzü ile dikkat çekiyor. Bununla birlikte karışık olmayan oturmuş yapısı ile sıfırdan başlamak isteyenlere rahat bir ortam sunan platform, bu konuda övgüleri toplamayı başarıyor.

 

Gelişmiş Topluluk ve Mağaza Sistemi:

Unreal Engine‘e göre daha eski olan platform, bunun meyvelerini topluyor. Oyun motoru, özellikle topluluk forumları ile öne çıkan Unity 3D, bu konuda önemli bir tercih sebebi oluyor. Mağazasında da milyonlarca materyal bulunan oyun motoru, rakibine fark atmayı başarıyor. Eğer farklı içeriklerle deneme yapmak istiyorsanız Unity 3D, sizler için yeterli bir kaynak olacaktır.

Sınırsız Kaynağa Erişim:

Geniş topluluk forumları sayesinde, Unity 3D ile alakalı pek çok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İnternette binlerce eğitim videoları bulunan oyun motoru, bu konuda büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca Unity Technologies, kendi sitesinden sıfırdan başlamak isteyenlere özel ücretsiz öğretici videolar ile destek sağlıyor.

 

Peki İki Oyun Motorunu Çeşitli Yönlerden Kıyaslayacak Olursak:

Grafik ve Görsel Kalitesi:

İki oyun motorunu ayıran alanların başında görsel ve grafik kaliteleri geliyor. Unreal Engine oyun motoru yüksek kaliteli grafiklere oldukça kolay bir şekilde erişmenizi sağlarken Unity oyun motoru ise benzer grafik kalitelerine ulaşmak için çok daha fazla zahmet gerektiriyor. Kısacası grafik seviyesi daha üst kalitede olan bir oyun geliştirmek istiyorsanız oyun motoru olarak Unreal Engine'i kullanmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

 

Üreteceğiniz Oyun Hangi Cihazlar Tarafından Kullanılacak?

Unity ve Unreal Engine oyun motorlarının ayrıldığı ilk konu geliştirilecek olan oyunların hangi platform için üretilecek olmaları. Eğer el konsolları veya akıllı telefonlar gibi işlem gücü nispeten daha düşük platformlar için oyun geliştirmek istiyorsanız Unity oyun motoru çok daha kullanışlı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Eğer daha yüksek donanım ve işlem gücüne sahip olan platform ve cihazlar için oyun üretmeyi hedefliyorsanız ise Unreal Engine oyun motoru ön plana çıkıyor.

 

Takımınız Kaç Kişiden Oluşuyor?

Geliştirmeye hazırlandığınız oyun üzerinde çalışan kalabalık bir takıma sahipseniz Unreal Engine oyun motoru sizin için daha mantıklı bir tercih. Daha karmaşık bir yapıya sahip olan Unreal Engine, kalabalık takımlar tarafından daha kolay bir şekilde kullanılabilir. Unity oyun motoru ise daha küçük takımlar veya tek başına oyun geliştirmek isteyen kullanıcılar için daha başarılı bir alternatif.

 

Görsel Bir Sanatçı Mısınız Yoksa Geliştirici Mi?

Eğer oyunun görsel tasarımları konusunda çalışan bir sanatçıysanız Unreal Engine sizin için kullanması daha kolay olan bir oyun motoru olabilir. Geliştiriciler ise daha çok Unity oyun motorunu tercih ediyorlar. Her iki oyun motoru da benzer işlevsellik ve yapabilecekleri açısından benzer teknolojiler sunsalar da bunu farklı yollardan yapıyorlar. Unreal Engine daha çok büyük oyunlar için tercih edilirken Unity ise daha çok bağımsız oyun geliştiricileri tarafından tercih ediliyor.