Yazılıma Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?
> Blog > Yazılım > Yazılıma Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?
Arama
25.09.2021
Yazılıma Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?

Neden İngilizce, İspanyolca veya Almanca dillerini öğrenmek isteriz? Ekstra bir dil bilmek sizi rakiplerinize göre bir adım önde kılar veya bildiğiniz dil sayesinde gittiğiniz o ülkede rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Programlama dillerini de bu şekilde düşünebilirsiniz. Hangi alanda çalışmak istediğinize karar verip o alana uygun dili seçmeniz gerekiyor.

Yazılım Alanlarına Göre Diller

Pek çok alanda olduğu gibi yazılım alanında da farklı alanlar bulunmaktadır.

Bu alanlardan bazılarını sıralayalım:

  • Masaüstü Programlama
  • Web Programlama
  • Mobil Uygulamalar
  • Siber Güvenlik

Bu alanlara göre farklı dilleri seçeceğiz. Şunu da söylemekte yarar var, kullandığımız programlar muhtemelen birden fazla programlama dili kullanıyor. Başlangıçta ise bir tane dil seçip o alanda ilerlemek en doğru karar olacaktır.

Peki En Popüler Programlama Dilleri Neler ?

Python PROGRAMLAMA DİLİ

Python, basit söz dizimi , geniş bir kütüphanesi ve C ve C++ gibi diğer popüler programlama dilleriyle entegrasyonu nedeniyle öğrenmesi kolay bir programlama dili olarak kabul edilir . Aslında, Gorton, öğrencilerin Align programında öğrendiği ilk dil olduğunu söylüyor. "Birçok bilgisayar bilimi kavramını hızlı bir şekilde kapsayabilirsiniz ve bunun üzerine inşa edilmesi nispeten kolaydır." Özellikle yeni başlayanlar arasında popüler bir programlama dilidir ve bu nedenle Python becerileri yüksek talep görmektedir.

 

JavaScript PROGRAMLAMA DİLİ

JavaScript, etkileşimli web siteleri oluşturmak için en popüler programlama dilidir; Gorton, "neredeyse herkes onu kullanıyor" diyor. Programcılar, Node.js ile birleştirildiğinde, tarayıcıya bir sayfa gönderilmeden önce sunucuda web içeriği oluşturmak için JavaScript kullanabilir ve bu, doğrudan tarayıcıda çalışan oyunlar ve iletişim uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Çok çeşitli eklentiler, JavaScript'in işlevselliğini de genişletir.

 

Java PROGRAMLAMA DİLİ

Java, dünya çapında büyük işletmeler tarafından kullanılan istemci-sunucu uygulamalarının geliştirilmesiyle en yaygın şekilde ilişkilendirilen programlama dilidir. Java, gevşek bağlı bir programlama dili olacak şekilde tasarlanmıştır; bu, Java ile yazılmış bir uygulamanın Java'yı destekleyen herhangi bir platformda çalışabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak Java, “bir kez yaz, her yerde çalıştır” programlama dili olarak tanımlanmaktadır.

 

C# PROGRAMLAMA DİLİ

Microsoft, C#'ı C'nin daha hızlı ve daha güvenli bir çeşidi olarak geliştirdi. Windows, tarayıcı eklentileri ve mobil cihazlar için uygulamaların geliştirilmesini destekleyen Microsoft'un .NET yazılım çerçevesiyle tamamen entegredir. C#, paylaşılan kod tabanları, büyük bir kod kitaplığı ve çeşitli veri türleri sunar.

 

C PROGRAMLAMA DİLİ

Python ve Java ile birlikte C, programlamayı öğrenmek için "iyi bir temel" oluşturur. Şimdiye kadar geliştirilen ilk programlama dillerinden biri olan C, Python, Ruby ve PHP gibi daha modern diller yazmanın temeli olarak hizmet etti. Ayrıca hata ayıklaması, test etmesi ve bakımı kolay bir dildir.

 

C++ PROGRAMLAMA DİLİ

C++, uygulamaların kendilerinin aksine uygulamaları çalıştıran sistemleri programlamak için iyi çalışan bir C uzantısıdır. C++ ayrıca çok cihazlı ve çok platformlu sistemler için de iyi çalışır. Zamanla, programcılar C++ için çok sayıda kitaplık ve derleyici yazdılar. Bu yardımcı programları etkili bir şekilde kullanabilmenin, bir programlama dilini anlamak için kod yazmak kadar önemlidir.

 

GO PROGRAMLAMA DİLİ

Golang olarak da adlandırılan Go, sistem düzeyinde programlama için verimli, okunabilir ve güvenli bir dil olarak Google tarafından geliştirilmiştir. Sistemlerin farklı ağlarda bulunduğu ve birbirlerine mesaj göndererek iletişim kurması gereken dağıtılmış sistemler için iyi çalışır. Nispeten yeni bir dil olmasına rağmen Go, geniş bir standartlar kitaplığına ve kapsamlı belgelere sahiptir.

 

R PROGRAMLAMA DİLİ

R, istatistiksel analitik ve makine öğrenimi uygulamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Dil genişletilebilir ve birçok işletim sisteminde çalışır. Birçok büyük şirket, büyük veri kümelerini analiz etmek için R'yi benimsemiştir, bu nedenle R'yi bilen programcılar büyük talep görmektedir.

 

Swift PROGRAMLAMA DİLİ

Swift, Apple'ın Mac bilgisayarlar ve iPhone, iPad ve Apple Watch dahil olmak üzere Apple'ın mobil cihazları için uygulamalar geliştirmeye yönelik dilidir. Birçok modern programlama dili gibi, Swift de oldukça okunabilir bir sözdizimine sahiptir, kodu hızlı çalıştırır ve hem istemci hem de sunucu tarafı geliştirme için kullanılabilir.

PHP PROGRAMLAMA DİLİ

PHP, bir web sitesi bir sunucudan sık sık bilgi istediğinde, sunucu taraflı web geliştirme için yaygın olarak kullanılır. Daha eski bir dil olan PHP, programlama dilinin kullanımını kolaylaştırmak için çerçeveler, kitaplıklar ve otomasyon araçları üreten geniş bir kullanıcı ekosisteminden yararlanır. PHP kodunun hata ayıklaması da kolaydır.

 

Bu doğrultuda size ve yapmak istediğiniz alana en uygun programlama dilini tercih edebilirsiniz.