Arama
26.09.2021
Artırılmış Gerçeklik, AR Nedir ?

İngilizcesi Augmented Reality (agümented realiti okunur) olan artırılmış gerçeklik son yıllarda karşımıza çıkan ve pek çok alanda kullanılan bir teknolojidir. Günümüzün en popüler konularından biri olan Artırılmış Gerçeklik, mevcut gerçekliği zenginleştiren bir deneyim türüdür. Bu teknoloji çevremizde algıladığımız fiziksel unsurların bilgisayar kaynaklı grafik, video, ses, GPS gibi verilerle birleştirilmesiyle oluşur. Oluşturulan duyusal unsurların gerçek zamanlı olarak zenginleştirmesini ve fiziksel dünya ile etkileşimini sağlar. Yani gerçek ve sanal dünyaların birbirinden tamamen ayrılmadığı, tersine daha da iç içe girdiği bir gerçekliktir.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Farkları

AR teknolojisi, Sanal Gerçeklik ile aynı değildir. Artırılmış gerçeklikle hayali bir dünyada gerçek varlıklarla bütünleşmiş sanal unsurlar görürsünüz. Sanal gerçeklikte ise bütün deneyim bir simülasyon olarak sunulur. Artırılmış Gerçeklikte bir kulaklık veya mobil cihaz kamerası algılayıcıları ile bu büyünün gerçek zamanlı olarak canlandırılmasını sağlayan özel hazırlanmış bir uygulama bir araya gelir. Geliştirilen uygulamayla olmayan nesneler gerçek dünyaya yerleştirilir. Yani artırılmış gerçeklik uygulamalarını bir mobil uygulama kullanır gibi kullanabilirsiniz. Fakat sanal gerçeklik uygulamaları, mutlaka tüm görüş alanınızı kaplayacak ve işittiklerinizi kontrol edecek bir ekipmana ihtiyaç duymaktadır.

 

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Uygulamaların gelişmesiyle kullanım alanları artan Artırılmış Gerçeklik teknolojisine pek çok sektörde rastlamak mümkün. Markalar son yıllarda AR kullanarak müşterilerine daha gerçekçi bir deneyim sunmayı bir trend haline getirdi. Bu teknolojiyle tasarlanan afişler, bilboardlar, animasyonlar ve birden fazla özellikle zenginleştirilen ilgi çekici reklam materyalleri sayesinde firmalar ürünlerini daha kolay pazarlama imkanı buluyor. Sosyal medya uygulamalarındaki filtrelerden cerrahi işlemlere kadar pek çok alanda karşımıza çıkan bu teknoloji, sanal dünyayı gerçek hayatla birleştiriyor.

 

Bu teknolojinin yararlanıldığı diğer alanlar:

  • Pazarlama
  • Sinema
  • Turizm
  • Alışveriş
  • Sağlık
  • Emlak
  • Endüstriyel Tasarım
  • Sanat ve Müzeler
  • Oyun ve Video
  • Cihaz Kurulumu

Endüstriyel Tasarım

Artırılmış gerçeklik, endüstriyel tasarımcıların  ürünlerini  tamamlanmadan önce onların tasarımını ve işleyişini tecrübe etmesine yardımcı olabilir. Volkswagen tahmini ve gerçek çarpışma testi görüntülerini karşılaştırmak için artırılmış gerçeklik kullanmaktadır.  Artırılmış gerçeklik  bir arabanın gövde yapısı ve motor düzenini görselleştirmek ve araç üzerinde işlemler yapabilmek için de kullanılabilir.

 

Paketleme ve Pazarlama

Artırılmış gerçeklikle müşterilerinize bir ürünün ambalajını daha açmadan içinde neyin olduğunu önizleme ile gösterebilirsiniz. Artırılmış gerçeklik ayrıca müşterileriniz katalogdan ürünlerini seçerken bir yardımcı olarak kullanılabilir. Ürünlerin taranmış görüntülerinin kullanımıyla müşterilerinize ek içerik ve görüş gibi özelleştirme seçenekler de sunabilirsiniz.

Mekansal Etkileşim

Artırılmış gerçeklikle ve sanal katılımcılarla konferans yoluyla ekip üyeleri arasında işbirliği kolaylaştırılabilir. Birbirleriyle gerçekte aynı ortamda olmayan çalışanlar tıpkı aynı ortamdaymış gibi beyin fırtınası ve tartışmalar yapabilir, dokunmatik ekran ve tablolar aracılığıyla ortak görselleştirme kullanan toplantılar, interaktif dijital yazı tahtaları, paylaşılan tasarım alanları ve dağıtılmış kontrol odaları içerebilir.

 

Görev Desteği

Artırılmış gerçeklik montaj, bakım gibi karmaşık görevlerin görüş alanı içine ek bilgi takarak bu görevleri basitleştirebilir. Örneğin, bir tamirci  kullanma kılavuzunu açıklığa kavuşturmak için bir sistemin parçalarını görüntüleyebilir. Artırılmış gerçeklik kullanımı montaj hatları için de faydalar sağlamaktadır. Boeing, BMW ve Volkswagen imalat ve montaj süreçlerini iyileştirmek için montaj hattında artırılmış gerçeklik kullanmaktadırlar. Büyük makinelerde, birden çok katman ya da yapı olduğundan bakımları da zordur. Artırılmış gerçeklikle çalışanlar sorunun yerini ve sebebini daha net görecekleri için bakım yapmaları kolaylaşacaktır.

İnovatif Ürünler

Artırılmış gerçeklik yeni bir teknoloji olmasına rağmen insanlar tarafından benimsenmiştir ve bu teknolojiyi kullanarak üretilecek ürünler tamamen insan hayal gücünün sınırsızlığı içerisindedir. Bu, artırılmış gerçeklik teknolojisinin benimseyen mühendisler ve tasarımcıların bu teknolojiyi kullanarak sınırsız inovatif fikirler ve ürünler üretecekleri anlamına gelmektedir. Sağlık sektöründen turizme, askeriyeden cebimizdeki telefonlara kadar artırılmış gerçekliğin kullanıldığı onlarca yaratıcı ürün daha şimdiden yoğun bir şekilde piyasaya sürülmüştür.Artırılmış gerçeklik olarak adlandırdığımız bu yeni teknoloji, bilgisayar evreni ve gerçek evren arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıp; görme, hissetme, dokunma, koklama, duyma duyularımızın oluşturulan yeni bir evrende harekete geçmesini sağlar. Yakın gelecekte artırılmış gerçeklikle ağrıyan midemizde neler olduğunu canlı olarak izleyebilecek, gözlüklerimizi ya da başlıklarımızı takıp arkadaşlarımızla dünyanın herhangi bir yerine gerçek zamanlı seyahat edebilecek ya da bir strateji oyunu oynayabilecek en önemlisi de hayal gücümüzü bu teknolojiyle birleştirip hayatımızı kolaylaştıracak birbirinden başarılı ürünler ortaya koyabileceğiz.