Arama
27.09.2021
Makine Öğrenmesi Nedir ?

Makine öğrenmesi, insanların öğrenme şekillerini taklit etmek için veri ve algoritmaların kullanımına odaklanıp doğruluğunu kademeli olarak artıran bir yapay zeka (AI) ve bilgisayar bilimi dalıdır.

Makine öğrenmesi ile yapay zekanın ilişkisi nedir?

Makine öğrenmesi, yapay zekanın bir alt kümesi olarak değerlendirilir. “Akıllı” bir bilgisayar, insan gibi düşünür ve görevleri kendi başına gerçekleştirir. Bir bilgisayarı, insanların düşünce mekanizmasını taklit edecek şekilde eğitmenin bir yolu da, insan beyni temel alınarak modellenen bir dizi algoritmadan oluşan bir sinir ağı kullanmaktır.

 

Makine öğrenmesi ile tahmine dayalı analizin ilişkisi nedir?

Makine öğrenmesi, tahmine dayalı bir analiz türüdür. Ancak daha fazla veri aldıkça gerçek zamanlı olarak güncelleştirilen makine öğrenmesini uygulamak çok daha kolaydır. Tahmine dayalı analiz, genellikle statik bir veri kümesi ile çalışır ve güncelleştirmeler için yenilenmesi gerekir.

 

Makine öğrenmesi ile derin öğrenmenin ilişkisi nedir?

Yanıtları sağlamak için sinir ağı (NN) kullanan derin öğrenme, makine öğrenmesinin özel bir biçimidir. Doğruluğu kendi başına kararlaştırabilen derin öğrenme, bilgileri tıpkı bir insan beyni gibi sınıflandırır ve insan zekasına en çok benzeyen yapay zekanın oluşturulmasına olanak tanır.

 

Makine öğrenmesinin avantajları nelerdir ?

Makine öğrenmesinin birçok uygulama alanı var ve bunlara sürekli yenileri ekleniyor. İşletmelerin makine öğrenmesi projeleriyle elde ettiği en önemli avantajlardan bazıları şunlardır:

 

İçgörüleri Ortaya Çıkarma

Makine öğrenmesi, hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verilerde desenin tanımlanmasına ve verilerin anlattığı hikayelerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

 

Veri Bütünlüğünü Geliştirme

Veri madenciliği konusunda oldukça iyi olan makine öğrenmesi, bunu bir adım ileriye taşıyarak zamanla özelliklerini geliştirebilir.

 

Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

Uyarlamalı arabirimler, hedefli içerikler, sohbet botları ve sesli sanal yardımcılar, makine öğrenmesinin müşteri deneyimini iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini gösteren örneklerdir.

 

Risk Azaltma

Dolandırıcılık taktikleri sürekli olarak değiştikçe, makine öğrenmesi de buna ayak uydurur. Makine öğrenmesi, dolandırıcılık denemeleri başarılı olmadan önce bunları yakalamak için yeni desenleri izler ve belirler.

 

Müşteri Davranışlarını Tahmin Etme

Makine öğrenmesi, desen ve davranışları belirlemenize yardımcı olmak için müşteriyle ilgili verileri araştırıp ürün önerilerini iyileştirmenize olanak tanır ve mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sağlar.

 

Maliyetleri Azaltma

Bir makine öğrenmesi uygulaması, zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlayarak ekibinizin en önemli şeylere odaklanmasına olanak tanıyan süreç otomasyonudur.

 

Makine Öğrenmesi Teknikleri Nelerdir ?

Makine öğrenmesinde üç ana teknik kullanılır:

Denetimli Öğrenme

Veri kümelerinin etiketlerle veya yapılarla işlendiği bu teknikte, veriler bir öğretmen olarak görev yapar ve makineyi “eğiterek” tahmin yapma veya karar verme yeteneğini geliştirir.

 

Denetimsiz Öğrenme

Bu teknikte veri kümeleri etiket veya yapı olmadan işlenir, veriler kümeler halinde gruplandırılarak kalıplar ve ilişkiler bulunur.

 

Pekiştirmeye Dayalı Öğrenme

Birisinin veya bir şeyin adına işlem yapan bilgisayar programları olan aracılar, insan operatörün yerini alır ve bir geri bildirim döngüsünü temel alarak sonucun belirlenmesine yardımcı olur.

 

Makine Öğrenmesinin Sorunları Çözümlemek İçin Kullanımı

Sorunları çözümlemek için kullanılan makine öğrenmesi sürecine genel bir bakış aşağıda verilmiştir:

 

1. Adım: Verileri toplama ve hazırlama

Veri kaynakları tanımlandığında, mevcut veriler derlenir. Sahip olduğunuz veri türleri, hangi makine öğrenmesi algoritmalarını kullanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Siz verilerinizi inceledikçe anormallikler belirlenir, yapı geliştirilir ve veri bütünlüğü sorunları çözülür.

 

2. Adım: Modeli eğitme

Hazırlanan veriler, eğitim kümesi ve test kümesi olmak üzere iki gruba ayrılır. Eğitim kümesi, verilerinizden alınan büyük bir parçadır. Bu veriler, makine öğrenmesi modellerinizin en yüksek doğruluğa ulaşması için gereken ayarlamaları yapmak üzere kullanılır.

 

3. Adım: Modeli doğrulama

Son veri modelinizi seçmeye hazır olduğunuzda, performansı ve doğruluğu değerlendirmek için test kümesi kullanılır.

 

4. Adım: Sonuçları yorumlama

İçgörüleri bulmak, sonuç çıkarmak ve sonuçları tahmin etmek için sonucu inceleyin.

 

Makine Öğrenmesi ile Neler Yapabilir?

 

Değerleri Tahmin Etme

Değişkenler arasındaki neden ve sonuç ilişkisini belirlemeye yardımcı olan regresyon algoritmaları, değerlerden bir model oluşturarak bu modelin tahminde bulunmak üzere kullanılmasını sağlar. Gerileme araştırmaları, geleceğin tahmin edilmesine yardımcı olur. Bu da ürüne olan talebin, satış rakamlarının veya kampanya sonuçlarının öngörülmesine olanak tanır.

Olağandışı Oluşumları Tanımlama

Genellikle potansiyel riskleri belirlemek için kullanılan anomali algılama algoritmaları, beklenen normların dışında olan verileri belirler. Ekipman arızaları, yapısal bozulmalar, metin hataları ve dolandırıcılık örnekleri gibi endişeler, makine öğrenmesinden faydalanarak giderilebilir.

 

Yapı Bulma

Veri kümesindeki temel alınan yapıyı ortaya çıkaran kümeleme algoritmaları, makine öğrenmesinin genellikle ilk adımıdır. Genel öğeleri kategorilere ayıran kümeleme, pazar bölümlemesi için sık kullanılır ve fiyatın seçilip müşteri tercihlerinin tahmin edilmesine yardımcı olan içgörüler sunar.

 

Kategorileri Tahmin Etme

Sınıflandırma algoritmaları bilgi için doğru kategorinin belirlenmesine yardımcı olur. Kümelemeye benzeyen sınıflandırma, önceden tanımlanmış etiketlerin atandığı gözetimli öğrenmede uygulandığından farklıdır.

 

Bir Makine Öğrenmesi Mühendisi Ne Yapar?

Makine öğrenmesi mühendisleri, çeşitli veri işlem hatlarından toplanan ham verileri, gerektiğinde uygulanabilen ve ölçeklendirilebilen veri bilimi modellerine çevirir. Bir makine öğrenmesi mühendisi, bu yapılandırılmış verileri, birlikte çalıştıkları veri bilimcileri tarafından tanımlanan modellere bağlar. Ayrıca, makine öğrenmesi mühendisleri makinelerin, bilgisayarların ve robotların gelen verileri işlemesini ve desenleri belirlemesine olanak sağlayan algoritmalar ve derleme programları da geliştirir.