Arama
29.09.2021
Dünya'da Bulunan Sanal Müzeler

Koronavirüs salgını nedeniyle Dünya’da birçok önlem alınıyor. Aynı zamanda eğitim, sosyal etkinlik, spor gibi çeşitli aktivitelerden uzak kalmamaları için özellikle teknolojik olarak çok fazla yenilik ve iyileştirmeler yapılıyor. Sanal müze gezileri de bunlardan biri. Pandemi öncesi de çok uygulanan bu teknoloji pandemi ile birlikte yaygınlaşmaya başladı. VR ile dünyanın diğer ucunda ki bir müzeyi sanki içerisindeymişsiniz gibi gezebiliyorsunuz.

 

Dünya'da bulunan sanal müzeler:

 

1- British Museum

Londra ve hatta dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum, önemli binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Londra’ya gidip müzeyi tamamen gezmek istediğinde, bu gezi tüm gün bile sürebiliyor. Ancak sanal turlar sayesinde, bilgisayarının başından ayrılmadan antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi önemli eserleri görebilirsin. Buraya tıkla ve dünyanın en popüler müzelerinden birindeki turuna başla.

 

2- Louvre Müzesi

Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan ve dünyanın en büyük müzesi olan Louvre, dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir müzeyi tek günde tam anlamıyla gezebilmek de oldukça zor. Yani daha önce gidip tamamını göremediğin için üzülüyorsan canını sıkma. Buradan Louvre’da sanal tura çıkabilir, Apollo Galerisi ve Mısır Antikaları’nı sandalyenden kalkmadan gezebilirsin.

 

3- Guggenheim Müzesi

Frank Llyod Wright tarafından tasarlanan ve New York’un en ikonik yapılarından olan Guggenheim Müzesi, modern ve çağdaş dönemlerin önemli eserlerinin sergilendiği bir müze. Sadece New York’ta değil tüm müzeler arasında da en ikonik görünüme sahip olan müzenin spiral merdivenleri çok meşhur. Buraya tıklayarak Google sayesinde bu ikonik merdivenleri sadece farene tıklayarak yürüyebilirsin.

 

4- Orsay Müzesi

Eskiden bir tren garı olan Orsay Müzesi, Sen Nehri’nin kıyısında konumlanıyor. Empresyonist ressamlardan Monet, Degas, Renoir ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerini görebileceğin Orsay Müzesi’nde Rodin ve Gauguin’in de heykellerini görebilirsin. Sadece buraya tıklayarak, bu ünlü müzede parmak uçlarınla dolanabilirsin.

 

5- Ulusal Sanat Galerisi

1937 yılında Washington’da açılan Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi’nde 2000’den fazla eser bulunuyor. Amerika’ya gidip ücretsiz gezebileceğin bu müzeyi buraya tıklayarak evinde de ücretsiz olarak turlayabilirsin.

 

6- Pergamon Müzesi

Berlin’deki Müzeler Adası’nda konumlanan 5. müze olan Pergamon Müzesi, Almanya’nın en büyük müzelerinden biri. Bu müzede Bergama ve Milet’ten getirilen eserler de sergilenir. Bu nedenle bu müzeyi gezerken Anadolu’nun tanıdık toplumlarına denk gelebilirsin. Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı gibi eserleri gezmek için Berlin’e kadar gitmene gerek yok sadece buraya tıklayarak müzedeki eserleri incelemeye başlayabilirsin.

 

7- Rijksmuseum

Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum, Rembrandt ve Jan Vermeer gibi Hollanda’nın Altın Çağ döneminin sanatçılarının eserlerini görebileceğin bir müze. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan müze, Amsterdam gezilerinin olmazsa olmazları arasında. “Gidemiyorum ne yapayım” deme buraya tıkla ve müzeyi dolaşmaya başla.

 

8- Van Gogh Müzesi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, 37 yıllık yaşamının 10 yılında 2000’e yakın eser ortaya koymuş. Eserleri şu an hayranlıkla değerlendirilse de yaşadığı dönemde Van Gogh ruhsal sıkıntılardan kurtulamamış. Vefatından sonra kardeşi Theo Van Gogh eserlerinin bir araya getirilmesine ön ayak olmuş ve bu müzenin ilk adımlarını atmış. Şuradan sadece bir tıkla müzeyi keşfetmek de bize kalmış.

 

9- Uffizi Galerisi

Dönemin en önemli ailelerinden olan Medici ailesinin geniş sanat koleksiyonlarının sergilendiği Uffizi Galerisi, Rönesans yıllarındaki sanata ışık tutuyor. Birçok turistin Floransa’ya gitme nedeni olan Uffizi Galerisi’nde Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi önemli isimlerin eserleri sergileniyor. Henüz bu müzeyi gezme şansı bulamadıysan hiç üzülme oturduğun yerden buraya tıklayarak çoğu sanat tarihine yön vermiş eserleri görmeye başlayabilirsin.

 

10- Vatikan Müzesi

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi, çok önemli heykellere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan bu müzeyi tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Özellikle Sistine Şapeli’nin tavanındaki işçiliği incelemek için en az 1 saat ayırman gerekiyor. Neyse ki buraya tıklayarak boynun ağrımadan evde kolayca inceleyebilirsin.

 

Bunun gibi pek çok sanal müze daha mevcut. Sanal müze deneyiminizi arttırarak hem sanatsal hem kültürel değerinizi de arttırabilirsiniz.