Arama
2.10.2021
Android Studio Nedir ?

Android Studio, yazılımcılar için geliştirilmiş bir ortamdır. Bu ortamda yazılımcılar Android işletim sistemine sahip cihazlara uygun uygulamalar oluşturabilmektedir. Bu uygulamaların test süreci de yine Android Studio içinde gerçekleştirilebilir. Android Studio, 16 Mayıs 2013’te ilk kez tanıtılmıştır. Bu tanıtım, Google I/O etkinliğinde gerçekleştirilmişti. Bu ortamın geliştiricileri arasında hem Google, hem de JetBrains yer alıyor. JetBrains, Google’dan ayrı bir yazılım geliştirme şirketidir. Android Studio’da programlama dili olarak Java kullanılmaktadır. Ayrıca Android Studio’nun işletim sistemi Cross-platform şeklindedir. Bu, çoklu platform yazılımları demektir. Böylelikle birden fazla işletim sistemi için yazılımın dağıtımı gerçekleştirilebilmektedir.Android Studio’nun lisansı ise Apache 2.0 şeklindedir. Bu lisans, Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca bu yazılım özgür yazılım lisansları arasında da yer almaktadır. Açık kaynak koduna sahiptir.

 

Google Android Studio’nun Temel Özellikleri:

Google Android Studio, güçlü bir kod düzenleyici ve geliştirici araçları sunan IntelliJ IDEA'ya dayanmaktadır.

Tüm Android platformları destekler niteliktedir.

Kullanıcılara kolaylık sağlayan akıllı kod düzenleyiciye sahiptir.

Anında çalıştırma özelliğiyle emülatör üzerinde çalışan uygulamanızın hızlı bir şekilde yansıtılmasını sağlayarak düzenleme, derleme ve çalıştırma süreçlerini hızlandırır.

Kapsamlı test araçları ve çerçeveleri sunar.

Google Cloud Platform ile Google Cloud Messaging ve Google App Engine'i entegre etmeyi kolaylaştıran yerleşik destek sunar.

Sık kullanılan uygulama özelliklerini oluşturmanıza yardımcı olacak kod şablonları ve Github entegrasyonu.

C ++ ve NDK desteği içerir.

Karmaşıklıktan hoşlanmayanlar için sadeleştirilmiş bir hiyerarşiye göre tasarlanan Yeni Sınırlama Düzeni yöneticisi (Android API seviye 9'dan önceki sürümlerle uyumludur).

 

Android Studio Ne İşe Yarar?

 Android Studio, yeni yazılım geliştiriciler için oldukça uygun olan bir ortamdır. Anlaşılır bir ara yüze sahiptir ve içerdiği araçlar ile yazılımcıların işlerini kolaylaştırır. Android cihazlar için, örneğin telefonlar ve tabletler, uygulama, oyun geliştirmek isteyen kişiler bu ortamdan faydalanabilirler. Ayrıca bu stüdyoda yapılan işlemlerin hata ayıklama kısmı da burada rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 Bu ortam ile sıfırdan hatasız bir oyun, uygulama üretmek mümkün olmaktadır.

Android Studio’yu kolaylıkla indirin:

Windows, Mac OS X ve Linux platformlarında kullanılabilen Google Android Studio’yu indirmek için tıklayın. Ancak sayfaya yönlendiğinizde dikkat etmeniz gereken bir husus ise bilgisayarınızın aşağıda vermiş olduğumuz gereksinimleri karşılaması gerekliliğidir.

 

 Android Studio Kurulumu Nasıl Yapılır?

 Android Studio’nun kurulumu oldukça kolay bir süreçtir. Bu uygulamayı indirmek için resmi siteden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Android Studio indirmek ve kurmak için şu adımları takip edin:

 Developer.android.com sitesine gidin. Burada üst menüde yer alan Android Studio seçeneğine tıklayın. Karşınıza bu ortam için indirme sayfası gelecektir. Sayfanın üst kısımlarında yer alan ‘Download Android Studio’ düğmesine basın. Açılan ekranda kullanım koşullarını okuyun ve kabul edin. Kabul düğmesini aktif yaptığınızda hemen altındaki indirme butonu aktif hale gelecektir. Buraya bastığınızda kurulum dosyası inmeye başlayacaktır. Kurulum dosyası yaklaşık olarak 890 MB boyutundadır. Kısa bir süre sonra indiğini göreceksiniz. Bu ortamın lisansı ücretsizdir.

 

 Android Studio Kullanımı Hakkında Bilgiler

 Android Studio’yu kullanmak aslında oldukça kolaydır. Android Studio ile projenizin yapısını SDK dizisi içinde görebilirsiniz. Buradaki dosyalarda projeniz kaydedilir. Ayrıca Gradle kullanılması, yönetim sistemine dönüş süreci için oldukça esnek bir ortam sunar. Android Studio’da gerçek zamanlı değişimler meydana getirebilirsiniz. Bu değişiklikleri görsel olarak görmeniz de mümkündür. Bu ortamında bir diğer avantajlı yanı da aynı anda farklı Android cihazlardaki görünüşünü denetleyebilecek olmanız.

 Ayrıca farklı çözünürlüklerdeki Android cihazlarda nasıl görüneceğini de ayrıntılı olarak incelemeniz mümkündür. Android Studio ile kod paketleme konusunda yeni nesil bir araç kullanabilirsiniz. Android Studio ara yüzü, kolay kullanımlı sürükle bırak tarzına geliştirilmiştir.

 

Android Studio Sistem Gereksinimleri:

Windows:

Microsoft Windows 7/8/10 (32 bit veya 64 bit)

Minimum 3 GB RAM, 8 GB RAM önerilir (artı Android Emulator için 1 GB)

Minimum 2 GB kullanılabilir disk alanı (4 GB önerilir. IDE için 500 MB artı Android SDK ve emülatör sistemi görüntüsü için 1.5 GB)

Minimum 1280 x 800 ekran çözünürlüğü.

 

Mac OS :

Mac OS X 10.10 (Yosemite) veya üstü,

Minimum 3 GB RAM (8 GB RAM önerilir artı olarak Android Emulator için 1 GB).

Minimum 2 GB kullanılabilir disk alanı (4 GB önerilir. IDE için 500 MB artı Android SDK ve emülatör sistemi görüntüsü için 1.5 GB).

Minimum 1280 x 800 ekran çözünürlüğü.